Zde naleznete nejčastější dotazy a odpovědi k fotovoltaickým elektrárnám. Pokud nenaleznete, zde vaši odpověď, tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám vše vysvětlíme a poradíme z daným řešením pro váš dům.
Dnešní doba nabízí různé způsoby, jak vyrábět elektrickou energii a zároveň chránit životní prostředí. Jako nejlepší adepti se nám jeví obnovitelné zdroje, v našem případě slunce. Sluneční energie je jedním ze zdrojů čisté energie, která produkuje pouze malé množství emisí, pokud počítáme i výrobu solárních panelů. Solární energie je pro nás a naši domácnost dostupná každý den a stává se čím dál víc oblíbenější. Pojďme si tedy společně zodpovědět nejčastější otázky o fotovoltaice
Proč si pořídit fotovoltaickou elektrárnu?
Získáte částečnou soběstačnost, vyrobíte čistou energii a v neposlední řadě budete chránit životní prostředí. Vyrobenou energii spotřebujete na běžný provoz vašeho domu s minimálními náklady. Maximálního využití elektrárny dosáhnete akumulací do vody, či bateriových systémů.
Jakou velikost fotovoltaické elektrárny potřebuji?
Velikost elektrárny je stanovena dle spotřeby domu. Důležité je elektrárnu nepředimenzovat, aby minimalizovaly přetoky do distribuční sítě, které jsou, v tuto chvíli, nevýhodné. Fotovoltaická elektrárna by měla být nastavena tak, aby se maximum energie zužitkovalo.
Návrh na správné řešení Vám připravíme.
Kdo mi připojí fotovoltaickou elektrárnu do distribuční sítě?
Fotovoltaickou elektrárnu realizujeme NA KLÍČ a zajistíme veškerou administrativu, včetně připojení elektrárny do distribuční sítě.
Lze využít fotovoltaickou elektrárnu pro podporu vytápění domu?
Správně nadimenzovaná elektrárna primárně není vhodná k vytápění domu. Významně sníží nákup elektrické energie. Elektrárna je velmi vhodná pro ohřev teplé vody a klimatizace.
Co se děje, když nesvítí slunce?
Nemusíte se bát, že bez slunečního záření nevyrobíte ani kapku elektřiny. Solární panely jsou nejvýkonnější při přímém slunečním záření, ale i když je zataženo, tak stále vyrábí dostatek energie. Dokonce i v deštivých dnech solární panely pracují, takže si v klidu uvařte horký čaj a užívejte si tepla svého domova.
Je údržba solárních panelů náročná?
Solární panely jsou navrženy tak, aby jejich údržba byla co nejméně náročná. Čištění provádějí proškolení pracovníci, protože ti přesně ví, jakým způsobem panely čistit, navíc mají i speciální vybavení, takže riziko úrazu se snižuje na minimum. Jde o servisní úkon, který napomáhá k celkovému prodloužení životnosti panelů. Čištění by se mělo provádět 1x až 2x do roka.
Je nutné povolení k instalaci panelů?
Solární elektrárna a solární panely ve většině případů povolení pro instalaci nepotřebují. Samozřejmě pro klid vaší duše můžete zajít na nejbližší stavební úřad a zeptat se, jestli tomu tak je. Stavební povolení budete potřebovat v případě, pokud váš dům stojí v chráněné krajinné oblasti, zájmové oblasti nebo v oblasti chráněné nemovité kulturní památky.
Je nutné při akumulaci do vody měnit stávající bojler?
Ve většině případů to není potřeba. Mělo by se jednat o bojler elektrický nebo kombinovaný s objemem větším než 125 l pro splnění dotace NZÚ.
Kam lze fotovoltaické panely umístit?
Řešení máme prakticky na jakýkoliv typ střechy. Fotovoltaickou elektrárnu je možné namontovat na jakkoliv starou stavbu s ohledem na její statiku.
Co ode mě budete potřebovat pro sestavení nabídky?
Adresu nemovitosti, spotřebu elektrické energie za rok, typ vytápění a systém ohřevu teplé vody.
Za jak dlouho se mi investice do FVE vrátí?
Na tuto otázku nelze odpovědět zcela jednoznačně, protože významnou roli hraje hned několik faktorů. Velikost fotovoltaické elektrárny, cena spotřeby, aktuální cena elektřiny, umístění solárních panelů a velikost dotace jsou hlavními proměnnými. Odhadem však můžeme říct, že investice se vám vrátí do 10 let, přičemž solární panely mají životnost až 25 let.